Zapach sztuki unosi się w ogrodzie Starostwa

Wernisaż malarstwa Moniki Balcar-Konieczny zainaugurował „Pranie pachnące sztuką”, czyli cykl plenerowych wystaw pszczyńskich artystów w różnych przestrzeniach powiatu. Wydrukowane na płótnach, przewieszone na sznurze i przypięte klamerkami obrazy można oglądać do końca wakacji od strony ulicy 3 Maja.

Monika Balcar-Konieczny przy jednym ze swych obrazów.

- Zeszłoroczne pranie pachnące sztuką zdążyło wyschnąć. Czas zawiesić nowe. Zaczynamy w ogrodzie Starostwa. W ten weekend zainaugurowane zostaną jeszcze cztery kolejne wystawy. W powiecie pszczyńskim mamy świetnych ludzi, wspaniałych artystów, którzy tworzą sztukę i dali się namówić na nietypowy sposób prezentacji swoich obrazów, fotografii czy grafik - mówił wicestarosta Damian Cieszewski.

Sznur na pranie zawieszono pomiędzy drzewami w ogrodzie Starostwa. Podczas wernisażu pszczyńska malarka Monika Balcar-Konieczny przed zgromadzoną publicznością zawiesiła symbolicznie jeden ze swoich obrazów. Każdy z nich emanuje różnorodnymi emocjami - od spokojnych zimowych scenerii po dynamiczne i dramatyczne kompozycje przedstawiające burzowe niebo. Autorka poprzez swoje prace pragnie podzielić się swoją miłością do przyrody, umiejętnością dostrzegania piękna w najprostszych elementach krajobrazu.

- Jestem zaszczycona, że w ten niecodzienny sposób w ramach projektu „Pranie pachnące sztuką” mogę zaprezentować swoje obrazy - mówiła Monika Balcar-Konieczny, której podczas wernisażu towarzyszyły syn Jakub, który opowiedział, jak rozpoczęła się przygoda jego mamy z malarstwem. - Mama mocno przeżyła śmierć taty. Podstępem zapisałem ją do Pszczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W tym miejscu odkryty został talent mamy, która maluje to, co gra w jej duszy. W każdym z jej obrazów zawarte jest multum emocji - opowiadał Jakub Konieczny.

Obrazy Moniki Balcar-Konieczny w październiku 2021 roku można było oglądać w centrum przesiadkowym w Pszczynie. Teraz zostały wydrukowane na płótnach, przewieszone na sznurze i przypięte klamerkami w ogrodzie Starostwa. Można je oglądać od strony ulicy 3 Maja do końca wakacji.

Monika Balcar-Konieczny jest współzałożycielką Stowarzyszenia AMEIA ProArtPless, Galerii 13 oraz współzałożycielką Stowarzyszenia i Galerii sztuki „ArtAncla" mieszczącej się w Pszczynie przy ul. Warownej 3. To członkini Klubu Plastyków „Zdrzadełko". Wielokrotnie nagradzana w ogólnopolskich konkursach. Bierze udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz plenerach malarskich. Tegoroczna laureatka Nagrody Starosty Pszczyńskiego w dziedzinie kultury.

"Pranie pachnące sztuką" to inicjatywa Powiatu Pszczyńskiego, który wspólnie z partnerami, promując lokalnych artystów, prezentuje ich twórczość, przenosząc ją w przestrzeń publiczną. - Tworzymy innowacyjne przedsięwzięcia razem z naszymi mieszkańcami. Pokazujemy, że dla sztuki każda przestrzeń jest dobra - mówiła Kinga Pławecka-Bratek, naczelnik Wydziału Promocji Powiatu i Integracji Europejskiej.

Nadchodzi weekend z „Praniem pachnącym sztuką”

W ten weekend zainaugurowane zostaną cztery kolejne wystawy w ramach „Prania pachnącego sztuką”. Będzie to okazja, by spotkać się z twórcami i poznać bliżej ich artystyczną działalność.

W piątek 12 lipca o godz. 17.00 na osiedlu Śródmieście zobaczymy serię akwareli Anny Stoszek-Szroborz, dedykowaną dzieciom, a o godz. 18.00 - przy suszeckim GOK-u wystawę „Radościowice” Pawła Widery, w sobotę 13 lipca o godz. 16.00 w goczałkowickim Uzdrowisku - fotografie członków Stowarzyszenia „Przeciw Nicości”, natomiast w niedzielę 14 lipca o godz. 15.30 w pszczyńskim Skansenie - grafiki Aleksandra Spyry. W organizację wystaw zaangażowały się: Zarząd osiedla Śródmieście, Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu, Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój, Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej oraz Powiat Pszczyński, który jest inicjatorem całego projektu.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.

Rachunki za energię elektryczną: kampania edukacyjna Urzędu Regulacji Energetyki nt. umów z ceną dynamiczną

Od 24 sierpnia u największych sprzedawców energii elektrycznej pojawił się nowy rodzaj oferty adresowanej do odbiorców indywidualnych: umowa z ceną dynamiczną. Jest skierowana do odbiorców świadomych zasad obowiązujących na rynku energii oraz posiadających liczniki zdalnego odczytu i rozliczających się w cyklu jednomiesięcznym. Sprawdź, czy ta oferta jest dla Ciebie.