Zachęcali niemieckich seniorów do odwiedzenia powiatu pszczyńskiego

Forum Seniorów Powiatu Pszczyńskiego na zaproszenie Rady Seniorów Powiatu Anhalt-Bitterfeld wzięło udział w targach senioralnych w Bitterfeld-Wolfen. Wizyta studyjna w partnerskim powiecie była okazją do dalszej wymiany doświadczeń.

Grupa seniorów z powiatu pszczyńskiego i powiatu anhalt bitterfeld w mieście Bitterfeld

Organizacje reprezentujące seniorów w partnerskich powiatach nawiązały współpracę w 2023 roku. Przedstawicielki pszczyńskiego Forum Seniorów wróciły właśnie z dwudniowej wizyty studyjnej z Powiatu Anhalt-Bitterfeld. Głównym punktem wizyty był udział w targach senioralnych, które corocznie odbywają się w Bitterfeld-Wolfen. - To duża impreza w centrum miasta, na której prezentowane są usługi i produkty dedykowane seniorom. Wystawiają się zarówno organizacje, jak i firmy wspierające seniorów. Nasze forum zostało zaproszone do uczestnictwa w stoisku Powiatu Anhalt-Bitterfeld, gdzie prezentowaliśmy materiały o naszym powiecie, forum, a także przedstawialiśmy ofertę Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój, zapraszając na kurację - mówi Danuta Brandys, przewodnicząca Forum Seniorów Powiatu Pszczyńskiego.

Dwudniowa wizyta studyjna w partnerskim powiecie była okazją do dalszej wymiany doświadczeń. Forum Seniorów z Anhalt-Bitterfeld jest zainteresowane zwłaszcza działalnością Uniwersytetów III Wieku, bo na terenie tego niemieckiego powiatu nie ma podobnych organizacji. Dlatego Jadwiga Hołownia reprezentująca UTW z Pszczyny oraz Renata Domżoł z Miedźniańskiego UTW przekazały wszystkie szczegóły, jak założyć taką organizację, w jaki sposób ją finansować i na czym skupić działalność.

Przedstawiciele Forum Seniorów Powiatu Pszczyńskiego wzięli również udział w inauguracji obchodów 800-lecia Bitterfeld, a jednym z punktów programu była wizyta w warsztacie dla osób z niepełnosprawnościami. - To miejsce, w którym osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz sprzężoną znajdują zatrudnienie i mogą realizować się zawodowo. Wykonują proste czynności, które są zlecane przez firmy z terenu powiatu i nie tylko, jak pakowanie czy wytwarzanie rzeczy z drewna i metalu. W centrum aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych pracuje ok. 100 osób - mówi Katarzyna Granda, pełnomocnik starosty pszczyńskiego ds. osób niepełnosprawnych i koordynatorka Forum Seniorów Powiatu Pszczyńskiego.

Podczas wizyty zrodziły się plany na kolejne wspólne działania pszczyńskiego Forum i niemieckiej Rady. Do kolejnego spotkania może dojść w przyszłym roku.

Partnerstwo Powiatu Pszczyńskiego z niemieckim Powiatem Anhalt-Bitterfeld realizowane jest od ponad 8 lat. W tym czasie współpracę zawiązało wiele organizacji, instytucji i stowarzyszeń.

Młodzi ludzie zagrali energetyczny koncert

W pierwszy piątek lipca w ramach projektu "Przesiądź się na kulturę" trzy pokolenia mieszkańców bawiły się podczas koncertu młodzieżowego zespołu Rushed.

• Środowisko

Ostrzeżenie upale

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał ostrzeżenie 1.stopnia o upałach dla powiatu pszczyńskiego.

Zmiany w Zarządzie Powiatu Pszczyńskiego

Z końcem tygodnia na emeryturę przechodzi Barbara Bandoła, która w poprzedniej kadencji stała na czele powiatu pszczyńskiego jako starosta, obecnie pełniła funkcję wicestarosty.