Środki dla organizacji na zadania dla zdrowia mieszkańców

Rozstrzygnięty został otwarty konkurs ofert na realizację zadań z zakresu zdrowia publicznego. Zarząd Powiatu Pszczyńskiego przyznał środki organizacjom pozarządowym, które jeszcze w tym roku zrealizują kilkanaście inicjatyw skierowanych do mieszkańców powiatu - dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.

Seniorzy ćwiczący w hali POSiR.
fot. Joga Medica Pszczyna

O środki mogły ubiegać się organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego na działania skierowane do mieszkańców powiatu pszczyńskiego. - W tym roku pula środków, którą otrzymają organizacje na realizację zadań z zakresu zdrowia publicznego była dwukrotnie wyższa niż w ubiegłym. Zachęcam do skorzystania z propozycji przygotowanych przez społeczników - mówi starosta Grzegorz Wanot i dodaje, że wcześniej Zarząd Powiatu przyznał w otwartych konkursach ofert 70 tys. zł na realizację inicjatyw w dziedzinie kultury, sportu i turystyki.

Tym razem Zarząd Powiatu przyznał 11 dotacji na zadania z zakresu zdrowia publicznego na łączną kwotę 40 tys. zł. Wsparcie otrzymają: Stowarzyszenie „Razem” dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, Fundacja Edukacja+ Terapia, Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Wadami Słuchu i z Wadami Wymowy, Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek Matka Boża Różańcowa w Pszczynie, Stowarzyszenie Naturalnie dla Zdrowia, Fundacja Widzieć Marzenia, Stowarzyszenie "Amazonek" w Brzeszczach, Stowarzyszenie VITA oraz Stowarzyszenie Edukacji Zdrowotnej.

Dzięki dotacjom zostaną zorganizowane m.in. zajęcia na basenie i w stadninie dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami oraz projekt „Zdrowy kręgosłup”. Środki zostaną również wykorzystane na promocję aktywności fizycznej, wsparcie pozalekcyjnych form aktywizacji fizycznej dzieci i młodzieży, promocję zdrowia psychicznego wśród najmłodszych mieszkańców powiatu oraz realizację zadania z zakresu profilaktyki raka piersi, prostaty i jąder. Zrealizowany zostanie także cykl warsztatów szkoleniowych dla seniorów „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, alpakoterapia dla uczestników ŚDS w Pszczynie i Grzawie oraz inne aktywności.

Szczegółowe wyniki otwartego konkursu ofert z zakresu zdrowia publicznego.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Zdrowie

W Pszczynie odbędzie Forum samorządowe dotyczące zmian w ochronie zdrowia

Samorządowcy i zarządzający szpitalami w województwie śląskim spotkają się w Pszczynie, by w obecności przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia zwrócić uwagę na konieczność wypracowania wspólnej strategii organizacji funkcjonowania szpitali powiatowych województwa śląskiego.