W kręgu literatury młodzieżowej

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie odbyła się konferencja poświęcona literaturze Young Adult zorganizowana przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Pszczynie. Wydarzenie zgromadziło w sali sesyjnej nauczycieli, bibliotekarzy oraz miłośników literatury młodzieżowej.

Uczestnicy siedzą w wypełnionej sali sesyjnej.

Prelekcje wygłosili Piotr Mąka - miłośnik książek, który swoją pasją dzieli się w mediach społecznościowych oraz autor poradnika „Weź to w nawyk”, Przemysław Staroń - polski nauczyciel i wykładowca, z wykształcenia psycholog i kulturoznawca, a do tego jeden z prekursorów wykorzystywania mediów społecznościowych w polskiej edukacji oraz Beata Skrzypczak - właścicielka marki „Opowiemci”, czyli miejsca, gdzie literatura staje się źródłem inspiracji i wymiany myśli dla czytelników.

Piotr Mąka opowiadał o tym, jakie szanse, możliwości i wyzwania stwarza literatura młodzieżowa. Przemysław Staroń poruszył temat „Literatura Young Adult i New Adult na lekcjach i w bibliotece”, a Beata Skrzypczak mówiła, co sprawia, że niektóre książki zdobywają popularność, poruszają emocje i wywołują burzliwe dyskusje na całym świecie. - Kolejne lata pokazują, że literatura młodzieżowa nieustannie się rozwija, jest w niej wiele do odkrycia. Uderza do młodych ludzi w najbardziej newralgicznym momencie, w czasie dojrzewania, w wieku 12-18 lat - tłumaczył Piotr Mąka.

Wydarzenie otworzyli starosta Grzegorz Wanot i zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka. - Literatura Young Adult odgrywa kluczową rolę w życiu młodych ludzi, pomagając im zrozumieć siebie i otaczający ich świat. Nie tylko dostarcza rozrywki, ale również edukuje i inspiruje. Dziękuję Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie za podjęcie tego tematu - mówił starosta, który razem z burmistrzem Pszczyny objął patronat nad konferencją, która odbyła się w piątek 7 czerwca w Starostwie Powiatowym w Pszczynie.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.

Rachunki za energię elektryczną: kampania edukacyjna Urzędu Regulacji Energetyki nt. umów z ceną dynamiczną

Od 24 sierpnia u największych sprzedawców energii elektrycznej pojawił się nowy rodzaj oferty adresowanej do odbiorców indywidualnych: umowa z ceną dynamiczną. Jest skierowana do odbiorców świadomych zasad obowiązujących na rynku energii oraz posiadających liczniki zdalnego odczytu i rozliczających się w cyklu jednomiesięcznym. Sprawdź, czy ta oferta jest dla Ciebie.