Przejazd na ul. Bieruńskiej planowany do zamknięcia na przełomie czerwca i lipca

Wraz z początkiem wakacji przebudowa linii kolejowej E65 na odcinku Tychy-Wisła Most wejdzie w kolejną fazę. Wykonawca robót zapowiedział zamknięcie przejazdu kolejowo-drogowego w ciągu ul. Bieruńskiej. Zgodnie z wcześniejszym warunkiem postawionym przez Powiat Pszczyński, może to nastąpić jedynie pod warunkiem jednoczesnego otwarcia przejazdu kolejowego w ciągu ul. Katowickiej.

Przejazd kolejowy na ul. Bieruńskiej. Samochody osobowe czekają przed wjazdem na tory

Firma Budimex, czyli wykonawca przebudowy linii kolejowej, nie sprecyzowała jeszcze dokładnego terminu zamknięcia przejazdu kolejowego w ciągu ul. Bieruńskiej w Pszczynie. Z ostatniego pisma wynika jednak, że wykonawca utrzyma ruch na przejeździe na ul. Bieruńskiej do końca roku szkolnego. Na ten moment zamknięcie przejazdu przewiduje w ostatnim tygodniu czerwca lub w pierwszym tygodniu lipca. Zgodnie z przepisami, o dokładnym terminie musi poinformować na 7 dni przed planowanym zamknięciem przejazdu.

Wiadomo jednak, że prace związane z przebudową linii kolejowej będą prowadzone przy zamknięciu ruchu kołowego odcinka ul. Bieruńskiej od skrzyżowania z DK 1 do okolic posesji nr 30, a zamknięcie przejazdu kolejowo-drogowego w ciągu ul. Bieruńskiej nastąpi po otwarciu dla ruchu przejazdu zlokalizowanego w ciągu ul. Katowickiej. Wykonawca prac zapowiada, że planuje otworzyć przejazd na ul. Katowickiej 20 czerwca.

Przejazd na ul. Bieruńskiej będzie zamknięty przez ok. 7 miesięcy. Objazd zostanie wyznaczony DK 1, DW 935 oraz ulicami: Rybnicką, Żorską, Szymanowskiego i Chopina. Przez teren budowy zostanie utrzymany ruch pieszy. - Obecnie w Pszczynie prowadzone są prace związane z wymianą nawierzchni jezdni w ciągu ul. Chopina oraz ul. Katowickiej. Harmonogram prac został jednak tak przygotowany, że wykonawca tego zadania zakończy je w połowie czerwca, czyli przed zamknięciem przejazdu na ul. Bieruńskiej - informuje Grzegorz Nogły z Zarządu Powiatu Pszczyńskiego.

Prace w pozostałych miejscowościach

Piasek

Budimex informuje, że 27 czerwca o godz. 10.00 (a nie jak wcześniej informowano - 17 czerwca) zostanie zamknięty przejazd kolejowy w ciągu drogi gminnej - ul. Powstańców Śląskich w Piasku. Początkowo informowano, że nastąpi to już 11 czerwca, jednak władze Powiatu zwróciły się o przesunięcie tego terminu jak najbliżej terminu otwarcia przejazdu na ul. Katowickiej w Pszczynie. Już wcześniej wykonawca został zobligowany do jednoczesnego otwarcia przejazdu kolejowego w ciągu ul. Słonecznej w Piasku, co nastąpi 20 czerwca o godz. 12.00.

Objazd zostanie wyznaczony ul. Katowicką, Słoneczną i Myśliwską. Ponadto przez teren budowy przez cały okres realizacji zadania zostanie utrzymany ruch pieszy, poprzez wyznaczenie tymczasowego ciągu pieszego, którego przebieg będzie na bieżąco dostosowywany do zakresu prowadzonych robót. Prace na przejeździe w ciągu ul. Powstańców Śląskich potrwają ok. 9 miesięcy.

Goczałkowice-Zdrój

Tymczasowa organizacja ruchu w rejonie przejazdów w Goczałkowicach-Zdroju nie została jeszcze zatwierdzona. Wciąż prowadzone są ustalenia dotyczące harmonogramu prac na przejazdach kolejowych na terenie gminy.

Ważne daty

20 czerwca - planowane otwarcie przejazdu na ul. Katowickiej w Pszczynie
20 czerwca - otwarcie przejazdu na ul. Słonecznej w Piasku
27 czerwca - zamknięcie przejazdu na ul. Powstańców Śląskich w Piasku
koniec czerwca/początek lipca - planowane zamknięcie przejazdu na ul. Bieruńskiej w Pszczynie

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.

Rachunki za energię elektryczną: kampania edukacyjna Urzędu Regulacji Energetyki nt. umów z ceną dynamiczną

Od 24 sierpnia u największych sprzedawców energii elektrycznej pojawił się nowy rodzaj oferty adresowanej do odbiorców indywidualnych: umowa z ceną dynamiczną. Jest skierowana do odbiorców świadomych zasad obowiązujących na rynku energii oraz posiadających liczniki zdalnego odczytu i rozliczających się w cyklu jednomiesięcznym. Sprawdź, czy ta oferta jest dla Ciebie.