Kondolencje

Aleksandrowi Malcherowi płynące z głębi serc wyrazy współczucia z powodu śmierci Matki...

Czarna grafika ze świecą i białym tekstem kondolencji.

Radnemu Rady Powiatu Pszczyńskiego Aleksandrowi Malcherowi płynące z głębi serc wyrazy współczucia z powodu śmierci Matki składają starosta pszczyński Barbara Bandoła wraz z pracownikami Starostwa Powiatowego w Pszczynie, przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego Paweł Sadza oraz radni Rady Powiatu Pszczyńskiego.

Kobieta w stroju ludowym. Czarno-biała fotografia.

Helena Malcher była zaangażowana w krzewienie lokalnych obyczajów i tradycji. Matka kilkanaściorga dzieci. W roku 1968 rozpoczęła działalność w Kole Gospodyń Wiejskich w Górze, a w 1998 roku została jego przewodniczącą (od 2010 roku pełniła funkcję honorowej przewodniczącej). Była współzałożycielką oraz honorowym członkiem zespołu śpiewaczego Górzanie. To dzięki jej staraniom zespół może się pochwalić pięknymi, autentycznymi strojami śląskimi.

Była wielokrotnie nagradzana za m.in. współpracę i podejmowanie działań na rzecz środowiska wiejskiego; kultywowanie tradycji śląskich, udział w konkursach regionalnych oraz udział w konkursie Nasze Naturalne Dziedzictwo, gdzie została wyróżniona przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego. Została także uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi oraz Orderem Serca Matkom Wsi.

Pani Helena dała się także poznać jako „gminna poetka”, znana z prezentowania licznych wierszy i piosenek. Niejednokrotnie wyróżniona na Turniejach Recytatorskich organizowanych przez gminę Miedźna czy Barbórkowych potyczkach „Brzeszczanie kontra sąsiady zza miedzy” organizowanych przez gminę Brzeszcze. W 2016 roku została laureatką wyróżnienia „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej” w kategorii Kobieta Obyczajów i Tradycji.